Sosyal Etkinlik Sosyal Eziyete Dönüşmesin


Bir yazıda okumuştum; Viking Foundation’ın yaptığı araştırma da 50 ve altında kişinin çalıştığı yerlerde çalışanların %40 ının mutsuz olduğu ortaya çıkmış.

Hepimizin üzerinde kafa yorduğu bu konuda; bence en çok öne çıkan mutsuzluk sebepleri; maaş ve yan haklar, eğitim, sosyallik ve fikirlerinin alınmaması.

Bu başlıklardan en çabuk geri bildirim alınabileninin sosyalliği arttırmak olduğunu düşünüyorum. Sosyalliği arttırmak için hepimizin bildiği bir takım aktiviteler vardır. Bunlar; sinema, tiyatro gibi kültürel faaliyetler, yemek eğlence gibi faaliyetler, futbol voleybol tavla gibi yarışmalar, turnuvalar düzenlemek olabilir.

Bu faaliyetlerin düzenlerken ciddi bir kontrol listesi ile işi yürütmeliyiz diye düşünüyorum. Eğer bir kontrol listemiz olmazsa etkinliğimiz her iki taraf için de bir eziyet halini alabilir.

Peki, neler olmalı bu listede?

*Zaman ve yer bilgisi olmalı ve kesinlikle net olmalı,

Planladığımız faaliyet neredeydi? Ne zaman başlayacaktı ya da bitecekti? Bunları belirlemezsek bütün eğlence zamanında telefon trafiğine maruz kalırız. Ki eminim bu da katılımcıları sosyal etkinlikten soğutmak için bir sebep olabilir.

*Ne şekilde ulaşım sağlanacağı planlamalı,

Vay efendim kimin arabası ile gidilecek? Benim evimden o tarafa dolmuş yok! Ulaşım mümkünse organizatör tarafından ayarlanmalı ve planlandığı gibi hareket etmeli ki yolda harcanan zaman en aza indirgensin.

*Oyunun kuralları belirlenmiş olmalı ve duyurusu yapılmalıdır,

Kurallar… Eğer faaliyetimiz bir oyun, turnuva gibi bir şey ise kurallar çok önemli. Oyundaki her alternatif gerekirse olasılık yöntemleri ile belirlenmeli ve durumla karşılaşıldığında, bunu bir araştıralım ne oluyor gibi durumlara düşülmemelidir.

Hatta düşüncem; bu kuralları faaliyete katılacaklara uygun araçlar ile bildirmenin de faydalı olacağı yönünde.  Ve hatta gözlemcilere bile!

Ben böyle olacağını bilmiyordum, sözünü duymak biz organizatörleri hep gergin bir ruh haline sürükler. 🙂

*Oyun sonunda verilecek ödüller işin başında hazırlanmalı ve mümkünse duyurulmalı,

Eğer faaliyet sonunda bir ödül sistemi var ise lütfen bunu oyun başlamadan belirleyin. Baştan belirleyin ki, ödüllendirme aşamasına gelindiğinde; kazanan kişiye ya da gruba göre ödülün değiştiği ya da organizasyonu yapanların, tabir-i caizse torpil yaptığı düşünülmesin.

*Ve son olarak “geri bildirim”,

Etkinlik, organizasyon ya da turnuva tamamlandı, geriye kalan öz eleştirimizi yapabilmek adına küçük bir anket yapmak katılımcılarımıza bir jest olabilir. Hem onların fikirlerine önem verdiğimizi gösterebilir hem de organizatör olarak eksiklerimizi tespit edip; bir sonra ki yapacağımız programa daha verimli hazırlanabiliriz.

Her İK çının zaman zaman planlamak için çaba sarf ettiği sosyal etkinliklerin daha verimli geçirilmesi için aklıma gelenler bunlar…

Herkese verimli bir hafta dilerim…

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir