Yanlış Cv Başlamayan Görüşmeyi Bitirebilir


İnsan kaynakları çalışanlarının vazgeçilmezi olan seçme yerleştirme adımının icra edilebilmesi için öncelikli işimiz cv incelemektir.

Çok da uzun olmayan meslek hayatında hep aklımdadır; İK ile ilgili pozisyona aday birine “cv ne demektir?” sorusunu sormak. (benimle görüşme yapacaklara ipucu olsun bu 😉 )

Peki, gerçekten nedir cv?

Latince kökenli olan bu kelimenin açılımı Curriculum Vitae şeklindedir. Curriculum; koşu, çerçeve, döngü anlamına gelirken; vitae de hayat demektir. Yani kısaca hayat döngüsü gibi bir anlam içermektedir.Aslına bakarsanız pek de anlamsız durmuyor. 🙂 Bir nevi hayatımızın ne yönde ilerlediğini gösteren resmiyetle gayri resmiyet arası bir belge. 🙂

İK dünyasına yansımış olan ortak bir görüş var: Bir İK cının cv yi inceleme süresi ortalama 6 sn dir. Buna katılıyor muyum? Aslında evet. Ama burada şöyle bir ayrıntı var; bazı cv ler 6 dk hatta belki 16 dk bile incelenirken; bazı cv ler 6 sn bile incelenemiyor maalesef.

Sevgili blogger arkadaşım Nigar Atay ın “Esrarengiz Cv” isimli yazısını ve ardından bir başka blogger arkadaşım Ali Cevat Ünsal’ın “Cv’nin Felsefesi” isimli yazısını keyifle okudum, emeklerine sağlık. Yazıları okuyunca benim de cv inceleme ile bir takım anılarım canlandı ve birini yazmak istedim.

Hazırlamış olduğum bir ilanda, bakım, üretim ve bu işlerin planlaması ile ilgilenebilecek ve vardiyalı çalışabilecek bir endüstri mühendisi arayışım olmuştu. (Endüstri mühendisini vardiyalı çalıştırma talebi kesinlikle bana ait değildi.) Ve çeşitli sebeplerden dolayı tercihimizin erkek olduğunu ilanımızda belirtmiştik. Bayan bir endüstri mühendisi arkadaşım ilana başvurmuş ve müthiş bir ön yazı ile de cv sine hayat vermişti.

“Neden bayan olmasını istemiyorsunuz? Evleniriz de işi bırakırız diye mi korkuyorsunuz? Evleniriz de çocuk yaparız diye mi erkek arıyorsunuz?”

Bu sevgili arkadaşımız ön yazı yazmanın amacını tam kavrayamamış olacak ki, içinde bastırdığı tüm duyguları benim ilanımda dışa vurmuş. Adeta insan kaynakları dünyasına tüm isyanını haykırmış.

Daha önce yazmış olduğum hatta bloğumun ilk yazısı olan Ön Yazısız Cv Maça 1-0 Yenik Başlar isimli yazımda; ön yazının amacından ve aşağı yukarı nasıl yazılması gerektiğinden bahsetmiştim.

Ön yazı cv ye 6 saniyeden fazla zaman ayrılmayı sağlayan, cv yi özelleştiren ve kim bilir belki de cv nizin akılda kalmasını sağlayabilecek ve pozisyon ile sizi bir araya getiren ya da getirebilecek olan yegâne araçtır.

İşte yukarıdaki örnekteki ön yazıyı okuduktan sonra neden vaktimi daha fazla ayırayım ki? Ortalama 6 sn ise ön yazıyı okuduktan sonra 5 saniye daha incelemişimdir sanırım. 🙂

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.