Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu olsun!


Bu gün hepimiz sosyal ağlarımızda, dünya kadınlar günü adına fotoğraflar, videolar, sözler paylaştık. Fakat sanıyorum ki birçoğumuz Dünya Kadınlar Günü’nün temelinde yatan olayı bilmiyoruz. Sonuç olarak birileri ortaya çıkıp, hadi bu gün kadınlara ithaf ettiğimiz bir gün olsun dememiştir.

Ben de bu günün anısına wikipedia bilgisi de olsa aşağıdaki notları paylaşmak istedim.

Haydi, bakalım neymiş bu günün tarihçesi:

Yıl 1857… 8 Mart; ABD’nin New York kentinde, 40000 dokuma işçisi  daha iyi çalışma koşulları istemeleri sebebiyle greve başladılar. Fakat polis işçilere saldırdı ve onları fabrikaya kilitledi. Fabrikada da çıkan yangında 129 tane kadın işçi can verdi ve cenaze törenlerine 10000 kişi katıldı. Adeta bir katliam gibi…

26-27 Ağustos 1910 yılına gelindiğinde; Danimarka’nın Kopenhag kentinde Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderliğinde Clara Zetkin; yangında ölen kadınlar adına Dünya Kadınlar Günü önerisini getirdi ve oy birliği ile kabul edildi.

clara

Tarihinin 8 Mart olarak belirlenmesi ise Moskova’da gerçekleştirilen, 3. Uluslararası Kadınlar Konferansında, (1921, gerçekleşmiştir ve adı da Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Savaşları dönemlerinde bazı yerlerde anılması yasaklanmış olan bu gün 1960 yılının sonlarında Amerika’da anılmasıyla birlikte daha fazla önem kazanmıştır ve 16 Aralık 1977 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etmiştir fakat bu güne ait sitelerinde tarihçe bölümünde ABD de yanan işçilerden söz etmemiştir.

Peki, Türkiye de durum nedir?

Türkiye’de ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü adıyla kutlanmıştır. 1975 yılından sonra daha yaygın bir şekilde kutlanan bu gün 1980 askeri darbesi ile 4 yıl kutlanmamakla beraber, 1984 yılından itibaren çeşitli kadın örgütleri tarafından Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya devam etmektedir.

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız acı olaylar maalesef bu sene Dünya Emekçi Kadınlar Günü daha bir buruktur benim için. Ülkemde şiddete ve cinayete kurban giden kadın sayısı sadece 2014 için 294 olmakla beraber, açılan davalardan sadece 15 nin sonuçlandığı ve bunlardan yalnızda 7 tanesinin ağırlaştırılmış ceza aldığı görülmektedir. Ve ne yazık ki bu kadınların %47 si kendi hayatlarına dair karar almak istemeleri sebebiyle ölmüştür.

Benim için her kadınlar günü, Amerika’da yanan o 129 kişiyi anmak ve üzüntüyü hissetmek için bir sebeptir. Ve her zaman aklımda Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kalacaktır.

Daha iyi koşullarda çalıştığımız, öğrenim gördüğümüz ve yaşadığımız bir ülke olmayı diliyorum…

Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun!..

 

 


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 yorum “Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz Kutlu olsun!

  • sibel şahin

    Ümmühan Hanım;

    Çok net ve öz bir yazı olmuş. evet yazınızda da bahsettiğinİz üzere Türkiye de her geçen yıl kadına verilen değerin ne yazık ki hakedilen şekilde olmadığını görüyoruz ,Emek veren bu amaçla hareket eden tüm bayanların daha iyi şartlara sahip olmasını diliyorum…Sevgiler.