Tasarım Harikası Ofis Türkticaret.net


20 Şubat günü linkedin hesabıma bir mesaj geldi. Mesajın sahibi; Türkticaret.net İnsan Kaynakları Müdürü Seyhan Koçak çok nazik bir şekilde ofislerinde yapılacak bir İK Blogger Toplantısına beni de davet ediyordu. Tabii benim tipik problemim olan iş günü mü acaba düşüncesi ile takvimi kontrol etmem gerekiyordu ve Cumartesi günü olduğunu görünce elbette ki kabul ettim ve kararlıydım, gidecektim!

Ve 18 Nisan sabahı ciddi anlamda bir heyecanla hazırlandım ve Uludağ Üniversitesi kampüsüne gittim. Epey aradan sonra üniversite kampüsünde olmak da gerçekten insana kendisini iyi hissettiriyormuş, ne yalan söyleyeyim 🙂

Kapıdan girdiğimizde karşımıza, acaba burası iş alanı mı değil mi diye düşünmeden edemeyeceğimiz bir manzara ile karşılaştık. Her şeyden önce ofis rengarenk!

İlk olarak Türkticaret.net ailesinin Eğitim Koordinatörü Birgül Yanıklar, bizlere şirketin vizyonunu ve hepimizin bayıldığı bu ofisin tasarım hikayesini ve nasıl başardıklarını anlattı.

Türkticaret.net ofisi Bursa’yı ve Bursa’yı oluşturan temel değerleri esas almış; geçmiş, gelenek ve gelecek olgularını bir araya getirmiş bir ofis.

Ardından bizleri bir araya getirmeyi başaran Seyhan Hanım ofisin her bir bölümünü tüm şeffaflığı ile gezdirip, tasarımları ile ilgili minik notlar paylaştı.

Yazılım şirketinin olmazsa olmazı değerli IT ciler, hapishane kapıları gibi kapıları olan bir odada yer almakta, güvenlik güvenlik güvenlik!

IT oda

 

Taş duvarlarla bezenmiş bir muhasebe departmanı… Sanki biraz muhasebe etiketi ile özdeşleşmiş bir alan bence.

muhasebe

 

Bizim çocukluğumuzda belli bir saatten sonra göz yormaya yarayan renkli ekranı ve iç gıcıklayıcı bir ses ile yayında olmadığını gösteren tv konseptinden esinlenen web.tv yazılımcılarının odası tam bir enerji deposu bence.

11143127_10153217069168879_8988922905082732496_n

 

Kendinizi deniz kenarında bir kahve eşliğinde çalışırken hissetmek için simgelenmiş “yelken masa” ise Mudanya’yı resmetmiş. Hani böyle gözlerinizi kapatıp derin bir nefes alsanız, dalga seslerini duyacakmışsınız gibi.

11162464_10153217069603879_1151073798184476397_n

 

Ferah bir üst kat ve etrafına serpiştirilmiş küçük küçük ofisler… ve itiraf etmeliyim ki bir Egeli olarak benim en çok sevdiğim, kendimi Alaçatı sokaklarında hissettiren mavi beyaz tasarımcı ofisi..

birleşik

 

Şeffaf bir müşteri ilişkileri departmanı ve her hafta bir kişinin enteresan sorusunun altına özgürce fikir beyan edilebilen bu köşe… Uzun zamandır zorlandığımız düşünce özgürlüğünü de hissettiriyor bence çalışanlarına.

şeffaf-tile

 

Bir çok arkadaşımızla hem fikir olduğumuz, şirketin bembeyaz minik odası, Koza odası.. Bu oda ferah bir havayı temsil etmenin yanı sıra bence aydınlığı ile de yeni fikirlerin mekanı olmalı.

kozaaaa

 

Ve tabiî ki İK cı gözü ile en çok ilgimi çeken mekân; Teleferik. Burada ise küçük toplantıların yanı sıra iş görüşmeleri organize ediliyormuş. Düşünsenize bir gün mail kutunuz da; teleferiğimizde bir çay içmeye ne dersiniz başlıklı bir mülakat daveti!

teleferik

 

Güzel ofisi gezintinin ardından şirket kurucusu Murat Yanıklar bizlere, girişimciliğinin hikâyesini ve ofisin ana temasından bahsetti. Ve bence sunumun can alıcı cümlesi: “Yaptığımız maddi yatırımın önemi yok, biz insana yatırım yaptık!” cümlesiydi… Özlemişim böyle şeyler işitmeyi 🙂

murat bey

Yaklaşık 120 kişilik bir ekibin faaliyet gösterdiği ve yaş ortalamasının 25 olduğu bir ofise bence çok yakışmış bir tasarım burası.

Bizleri böyle güzel bir ortamda bir araya getiren Seyhan Hanım’a ve bloggerların iş dünyasındaki öneminin farkında olup bizlere ev sahipliği yapan Birgül Hanım ve Murat Bey’e gönülden teşekkür ederim.

son foto

Günün Demi: Benim için hayatımda yaşadığım ilklerin tamamı hafızama kazınmış niteliktedir, ilk işim, ilk öğrenci evim vs. Bu buluşma da benim davetiye aldığım ve diğer blogger arkadaşlar ile tanışma fırsatı yakaladığım ilk etkinlik olduğu için, gönlümde yeri apayrı kalacaktır.

Günün küçük sürprizi olarak hayata merhaba diyen ve blogger baba Ali Cevat Ünsal’ı günün başında telaşa düşüren Alper Tunga bebeğe de ailesi ile birlikte güzel bir ömür dilerim. Hoş geldin bebek!

 

 

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.