Performans Deyince Akla…


Performans ya da performans değerlendirme sözcüklerini duyduğumuzda ne düşünüyoruz? Ya da hangi pozisyondaki çalışanlar bu konu hakkında ne derece birbirinden farklı şeyler düşünüyor? Ya da gerçekten pozisyona göre bir farklılık gösteriyor mu?

Performans değerlendirme; belirli dönem aralıklarında yapılması gereken, kurum hedefleri ile çalışanların hedeflerinin ne derece örtüştüğünün belirlenebilmesi için yürütülen bir süreçtir.

Okul hayatımız boyunca tüm meslektaşlarımın performans değerlendirme ile ilgili duyduğunu düşündüğüm ortak cümle: Ölçmediğiniz şeyi yönetemezsiniz! Evet, doğru. Ölçmediğimiz bir şeyi yönetmek ya da iyileştirmek pek mümkün değil. Fakat ölçme değerlendirme yapılırken değerlendirenlere de değerlendiricilere de bu sürecin amacını tam anlamıyla anlatabilmemiz gerekiyor. Çünkü nedenlerini anlatamazsak verimli sonuç alamayız.

Kimilerine göre para, kimilerine göre yeni görev ve ne yazık ki kimilerine göre değerlendiren yöneticinin egosunun tatmini Evet yanlış okumadınız, gerçekten bu yorumları duyduğum ve yaşadığım için bunu yazdım.

Peki, nedir performans değerlendirmenin amacı?

  1. Çalışanların yaptıkları işle ne kadar uyumlu olduğunu ve başarılarını ölçümleyip, ödüllendirmeler yapabilmek. (ücret artışı, performans primi, ikramiye vs.)
  2. Çalışanların ve şirketin eksik yönlerini keşfedip, giderilmesini sağlamak. (eğitim vermek, iş tanımlarını revize etmek)
  3. Çalışanlarına kariyer planlama yapabilmek.
  4. Verimli bir eğitim planı oluşturabilmek.
  5. Ast-üst iletişimini güçlendirmek.
  6. Motivasyonun arttırılmasına yönelik faaliyet planlamaları yapabilmek.
  7. Çalışanların kendileri ile uyumlu işlere yöneltilmesini sağlamak ve kurum hedeflerinin gerçekleşmesine destek olmak.
  8. Koçluk faaliyetlerinin planlanabilmesi gibi amaçları vardır.

Elbette bunlar haricinde kurumlara göre farklılık gösteren çeşitli amaçları olabilir. Bunlar sadece şimdiye kadar ki tecrübelerimin bana öğrettikleri, öğreneceklerim saklıdır henüz 😉


Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Performans Deyince Akla…