Kariyer 2.0


Evet, biliyorum kitabı okumakta geç kaldım ama sorun bakalım niye? Diye bir klişe yapayım J Çifte şansım sebebiyle kitap bana iki farklı yerden gelecekken, israf olmasın diye birini iptal ettim; diğeri de elime biraz geç ulaştı. Okuyalı da epey oldu ama yazıma konu olması için biraz geç kaldım ama geç olsun da güç olmasın bence.

Optimist yayınlarından çıkmış bu kitabın genelinden biraz bahsedeyim sizlere… Kitabın dili son derece sade ve anlaşılması kolay.  Konular genelde maddeleştirerek yazılmış ki bu da okuyucuyu sıkmayacağının işareti.

Blogger arkadaşım Cengiz Çatalkaya’nın bu güzel eserin kısıtlı bir hedef kitlesi yok ama benim özellikle okumasını istediğim grup: Üniversite son sınıf öğrencileri, yeni mezunlar ve daha doğrusu iş hayatına henüz bulaşmamış olan grup.

Detaylara baktığınızda kitapta bulabileceğiniz konular ise;

Eğitim hayatı boyunca başarılı bir kariyer adına yapılabilecek şeylerin yansıra, cv hazırlama, iş arayışının incelikleri, mülakatlar hakkında bilgilerin büyük bir çoğunluğunu içeren bir kaynak.

Yeni mezun arkadaşlarımız ve kariyerini yeniden yapılandırmak isteyen herkese destek olabileceğini düşündüğüm bir yayın.

Bir takım meslekler hakkında bilgilerin olduğu bu kaynakta, nasıl işten ayrılınması gerektiğine de yer verilmiş. Demiştim ya, kariyer yapılandırma!

Ayrıca büyük bir çoğunluğumuzun kullanmada bir türlü ayarı tutturamadığı sosyal medya ile olan ilişkimize dair birçok detay, sosyal ağların iş aramadaki rolü de bu kitapta yerini almış.

Kitaptan aldığım yıldızlı cümlelerim ise şöyle;

  • Mutlu insanlar, mutlu çalışanların var olabilmesi için çalışma ortamının önemli olduğu,
  • Farklı kuşakların bir arada olduğu iş yerlerinde kimi zaman sıkıntılar yaşandığı ama bu kuşakların özellikleri bilinirse, bunun da üzerinden gelinebileceği,
  • Çalışana yapılan maliyetin asla ama asla masraf olmadığı; aksine bunun bir yatırım olarak düşünülmesi gerektiğidir.

“Bir işin çıraklığını yapmadan ustalığına başlama” da bence minik ama güzel bir detay.

Kitaba dair sadece bir küçük eleştirim var. O da şöyle; arkadaşımın yaptığı örneklerin hemen hemen tamamı insan kaynakları mesleği üzerinden verilmiş, hani farklı meslek örneklerinden de yararlanılsa daha güzel olurmuş gibi geldi. Ama eminim bunu da yapmasının bir nedeni vardır 😉

Keyifli okumalar dilerim…

İnsan Kaymağı 🙂

Kariyer 2.0 Kitap Kapağı Kariyer 2.0
Cengiz Çatalkaya

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.