Üzgün İnsandan Özgür İnsana


Öncelikle “Uğur Batı” yı nasıl keşfettiğimi yazmalıyım sanırım. Bir Tedx’de dinlemiştim kendisini ve gerçekten o 20 dk lık konuşma beni çok etkilemişti.Konuşmanın tamamında 7-8 kere “adam ne kadar haklı ya” filan dediğimi hatırlıyorum. Sonra twitter, instagram derken baya baya takipçisi oldum zat-ı şahanenin 🙂

Sonra bu kitabını gördüm ve ben bunu okumalıyım dedim. Çıkmasını bekledim, çıktı ve hemen gelmedi Bursa’daki kitapçılara ve ben birkaç kez uğradım hep kitap aldığım yere ama sonunda kitaba sahip oldum tabiki 🙂

Kitap, sevgili Deniz Bayramoğlu ile birlikte “Gündem Özel” programında konuşulan konuların derlemesi anladığım kadarıyla. (Çok TV izleyen biri olmadığım için, programı pek izleme fırsatım olmamış.)

Konu ve içerik itibari ile herkesin ilgisini çeken bir içerik midir bilemem ama hayata bakış açısında fark yaratmak isteyen herkes okumalı, bu konuda netim. Çünkü gerçekten okudukça düşüncemin, bakış açımın ve dolaylı yoldan bir takım davranışlarımın değişkenlik göstermesini sağladı bu kitap.

Çok kalın ve bitmek tükenmek bilmeyen bir kitap değil ve çok net söyleyebilirim ki inanılmaz akıcı bir kitap. Ertesi günü iş var deyip, gözümden uyku akarken okuduğumu anımsıyorum mesela. Daha da ilginç olan bir şey söyleyeyim; bir paragrafı okuyup, kitabı ters çevirip, gözümü camdan dışarı dikip, okuduğumu yorumlayıp, şunu anlatmak istemiş galiba diye düşünüp, aynı yeri tekrar okuduğumu da hatırlıyorum 🙂 Asla anlaması zor gibi bir mana çıkmasın. Sadece okurken üzerinde çok düşünme fırsatı bulduğum bir kitap.

Benim öyle keskin hatlarım yoktur, kitaba not almam, kitap karalamam gibi filan ama bu kitabı okurken ne kadar çok yerin altını çizdiğimi ve ne kadar çok yere çeşitli notlar aldığımı özellikle söylemek istiyorum.

Kelime hazinemi arttırdığını da söylemeden geçemeyeceğim. Bilmediğim epeyce kelimeyi google teyzeye durumunda kaldım. Bence bu hem bir övgü hem de bir eleştiri olarak görülebilir. Hayır yani ne varmış dipnot şeklinde o değişik kelimelerin anlamlarını yazsaymış gibi de düşünülebilir ama devir teknoloji devri olunca çok da önemsiz bir ayrıntı halini alıyor bu konu.

Benim için Üzgün İnsandan Özgür İnsana kitabını ifade eden anahtar cümleler;

  • Üç kişiye hediye ettiğim,
  • On kişiye önerdiğim,
  • Başucu Kitabım dediğim,
  • Yılda Bir Kez Okunacaklar etiketine sahip kitap şeklinde olabilir.

Keyifli Okumalar 😊

Üzgün İnsandan Özgür İnsana Kitap Kapağı Üzgün İnsandan Özgür İnsana
Uğur Batı & Deniz Bayramoğlu
Destek Yayınları
368

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.